HIFU: Prostat kanseri tanılı alanları hedef alan daha kesin bir tedavi yöntemi

HIFU: Prostat kanseri tanılı alanları hedef alan daha kesin bir tedavi yöntemi

Duke Üniversitesi Tıp Merkezi’nden Dr. Cary Robertson’a, ürologlara prostat kanserini tedavi etmek için daha kesin bir yöntem sağlayan,bu yeni tıbbi teknolojideki son gelişmeler hakkında üç soru sorduk.

Soru1: Yüksek Yoğunluklu Odaklanmış Ultrason(HIFU)’nun  neden prostat kanserini tedavi etmek için neden önemli bir seçenek olduğunu açıklayarak başlayabilir misiniz?

Dr. Cary: Çok sık olmasa da, prostat kanserli erkeklere, aktif izlem(takip), Radyasyon(ışın) tedavisi veya cerrahi tedavi gibi  standart seçenekler sunulmaktadır. Aktif izlem, prostatta sınırlı olsa bile kansere sahip olduğu söylenen hastalar için  zor bir seçenektir. Ürologlar genellikle düşük dereceli hastalığı olan bir hastayı izleyeceklerdir, çünkü söz konusu prostat kanseri yavaş büyüyor ve ilerlemiyor olabilir. Bazı hastalar tedaviyi edilmeyi tercih edebilir ve ek risk almak istemez. Eğer bir hastada sorun erken teşhis edilirse ve orta veya yüksek riskli prostat kanserine sahipse, çoğu ürolog radikal cerrahi veya radyasyon tedavisini önerir. Radikal prostatektomi, tüm prostatın çıkarılmasını içerirken, radyasyon terapisi prostat bezini tamamı çıkartılmadan tedavi eder, ancak her iki tedavide de idrar tutamama ve sertleşme sorunu gibi yan etkilere neden olabilir. ABD’deki ürologlar yeni bir tedaviyi, seçilmiş prostat kanseri vakalarını tedavi etmek için kullanmaya başlamışlardır. Bu tedavi, Yüksek Yoğunluklu Odaklanmış Ultrason (HIFU) olarak adlandırılır ve prostat dokusu çıkarılması(ablasyonu) için Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi(FDA) tarafıdan Ekim 2015’den itibaren onaylıdır. HIFU, aktif izlem ve radikal tedaviler arasındaki boşluğu doldurmakta ve hastaların yaşam kalitesini en az hasar(morbidite) ve potansiyel olarak daha az yan etki ile sürdürmelerini sağlamaktadır. Bu da sadece kanserli olan prostat bölgesinin HIFU ile çıkarılması(ablasyonu) ile mümkündür.

Soru2: Odaklanmış HIFU nasıl çalışır? 

Dr. Cary: HIFU, ek bir girişime gerek kalmadan, vücudun doğal bir girişi olan rektuma yerleştirilmiş, minimal girişimsel bir sonda(prob) kullanılarak yapılır, herhangi bir kesi veya iğne gerekli değildir. Diğer çevre yapılarına zarar vermeden prostatın sadece bir bölümünü hedefleyebilir. Bu çevre yapılar, sertleşmeyi(ereksiyonu) sağlamak için gerekli olan sinir ve kan dokularını(nörovasküler dokuları) ve idrarın idrar torbasından(mesaneden) salınmasını kontrol eden idrar tutmaya yarayan büzücü(sfinkter) kasını içerir. HIFU, idrar kaçırma ve  sertleşme problemleri olmadan ve daha az komplikasyon oranı ile hastanın yaşam kalitesini korur. HIFU hastaneye yatış gerektirmeyen bir tedavi prosedürüdür ve hastanın iş ve günlük aktivitelerinden daha az zaman alan hızlı bir iyileşme ile gösterir. Genel cerrahların yalnızca kanserli doku içeren meme bölgelerini çıkardığı meme kanseri tedavisindeki lumpektomi işlemindeki gibi ürologlarda, odaklanmış HIFU’yu prostat içindeki şüpheli alanın tam yerini hedeflemek, onu yok etmek, bezin geri kalan kısmını korumak için kullanabilirler.

Daha fazla bilgi için:

https://www.healthcarebusinesstoday.com/new-medical-technology-urologists-prostate/

size nasıl yardımcı olabiliriz?

Fokal terapi ile ilgili detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.Start a Conversation

Hi! Click one of our member below to chat on Whatsapp